Kam s mojim odpadom? Pred suseda!

Autor: Martin Zigo | 4.5.2011 o 14:32 | (upravené 4.5.2011 o 21:22) Karma článku: 4,27 | Prečítané:  637x

Je tu Jar. Po zime si chce každý doma upratať, možno niečo malé prestavať a tu práve vzniká otázka: „Maminko máme to tu teď moc hezký, ale co s tím vodpadem? Já nevim táto. Vodvez to někdě do lesa, nebo v noci na konec naši ulice“. Viem. Je to sarkastická poznámka a smutná, ale je to tak :(

Bývam v Devínskej Novej Vsi na okraji Bratislavy na príjemnej a kľudnej ulici. Žiaľ až na konci. Potom už len lúka. Už roky sú tu položené asi tri panely. Nikto nevie odkedy, od koho a práve preto si asi niektorí susedia, vymysleli, že si tu urobia smetisko. A tak nám tu pomaly pribúda stavebný odpad (odborne inertný), pneumatiky, starý olej a podobne.

Asi pred týždňom som prišiel skôr domov a akurát som stretol jedného suseda, vyvážajúc svoje stavebné prebytky. Asi si myslel, veď ešte je skoro, všetci sú v robote, nikto ma neuvidí. Chyba! A tak som si pri parkovaní pred domom vypol v aute „poetické melodie Tři sester“ stiahol okienko a reku idem ho slušne poriešiť. Na prvý krát sa mi nepodarilo. Že vraj to tam vozia všetci a toto nie je žiadny odpad, ale iba kamene zo záhrady a na tej lúke je aj tak kamenitá pôda. Takže ma ignoroval a... vysypal to tam. Nepodarilo sa na prvý krát, podarilo sa na druhý krát. Mestská polícia mu to vysvetlila a nakoniec si to musel naložiť a odviezť naspäť. Asi som hnusný, že nechcem žiť na smetisku.

Ďalšia vec s týmto súvisiaca, čo ma jeduje a čomu nerozumiem, je vyvážanie takéhoto odpadu do lesa. (Zámerne nepoužívam slovo bordel, pretože si myslím, že status bordelu dostáva odpad až momentom položenia do lesa). Často behávam z Devínskej smerom na Záhorskú Bystricu cez taký malý lesík a motkám sa tam okolo diaľnice. Každý krát tam objavujem, zvlášť teraz na jar, nové a nové „kôpky“. Moje top nálezy, čo som tam zatiaľ videl, bolo asi 20 tesco igelitiek s kuchynským odpadom naukladaných pekne vedľa seba a teraz sa držte, uprostred lesnej cesty vyliaty zostatok betónu z domiešavača.

Čo teda s iným, ako bežným domovým odpadom? Pre nakladanie s komunálnym odpadom a drobnými stavebnými odpadmi na území hl. m. SR Bratislavy platí Všeobecne záväzné nariadenie hl. m. SR Bratislavy č.6/2004. Na základe tohto VZN je každý pôvodca odpadu povinný zapojiť sa do systému zberu a mať zabezpečený odvoz komunálneho odpadu. Každá obec (mesto) je povinná zabezpečiť podľa potreby, najmenej dvakrát do roka, zber a prepravu objemných odpadov na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia, oddelene vytriedených odpadov z domácností s obsahom škodlivín a drobných stavebných odpadov (§ 39 ods. 3 písm. b) zákona o odpadoch. K tomuto účelu môžu obce a mestá zriaďovať aj zberné dvory.

Ako naložiť s odpadom v Bratislave v MČ Devínska Nová Ves: http://www.devinskanovaves.sk/zivotne-prostredie/odpady/co-s-odpadom.html?page_id=2009

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.


Už ste čítali?