Kam s mojim odpadom? Pred suseda!

Autor: Martin Zigo | 4.5.2011 o 14:32 | (upravené 4.5.2011 o 21:22) Karma článku: 4,27 | Prečítané:  658x

Je tu Jar. Po zime si chce každý doma upratať, možno niečo malé prestavať a tu práve vzniká otázka: „Maminko máme to tu teď moc hezký, ale co s tím vodpadem? Já nevim táto. Vodvez to někdě do lesa, nebo v noci na konec naši ulice“. Viem. Je to sarkastická poznámka a smutná, ale je to tak :(

Bývam v Devínskej Novej Vsi na okraji Bratislavy na príjemnej a kľudnej ulici. Žiaľ až na konci. Potom už len lúka. Už roky sú tu položené asi tri panely. Nikto nevie odkedy, od koho a práve preto si asi niektorí susedia, vymysleli, že si tu urobia smetisko. A tak nám tu pomaly pribúda stavebný odpad (odborne inertný), pneumatiky, starý olej a podobne.

Asi pred týždňom som prišiel skôr domov a akurát som stretol jedného suseda, vyvážajúc svoje stavebné prebytky. Asi si myslel, veď ešte je skoro, všetci sú v robote, nikto ma neuvidí. Chyba! A tak som si pri parkovaní pred domom vypol v aute „poetické melodie Tři sester“ stiahol okienko a reku idem ho slušne poriešiť. Na prvý krát sa mi nepodarilo. Že vraj to tam vozia všetci a toto nie je žiadny odpad, ale iba kamene zo záhrady a na tej lúke je aj tak kamenitá pôda. Takže ma ignoroval a... vysypal to tam. Nepodarilo sa na prvý krát, podarilo sa na druhý krát. Mestská polícia mu to vysvetlila a nakoniec si to musel naložiť a odviezť naspäť. Asi som hnusný, že nechcem žiť na smetisku.

Ďalšia vec s týmto súvisiaca, čo ma jeduje a čomu nerozumiem, je vyvážanie takéhoto odpadu do lesa. (Zámerne nepoužívam slovo bordel, pretože si myslím, že status bordelu dostáva odpad až momentom položenia do lesa). Často behávam z Devínskej smerom na Záhorskú Bystricu cez taký malý lesík a motkám sa tam okolo diaľnice. Každý krát tam objavujem, zvlášť teraz na jar, nové a nové „kôpky“. Moje top nálezy, čo som tam zatiaľ videl, bolo asi 20 tesco igelitiek s kuchynským odpadom naukladaných pekne vedľa seba a teraz sa držte, uprostred lesnej cesty vyliaty zostatok betónu z domiešavača.

Čo teda s iným, ako bežným domovým odpadom? Pre nakladanie s komunálnym odpadom a drobnými stavebnými odpadmi na území hl. m. SR Bratislavy platí Všeobecne záväzné nariadenie hl. m. SR Bratislavy č.6/2004. Na základe tohto VZN je každý pôvodca odpadu povinný zapojiť sa do systému zberu a mať zabezpečený odvoz komunálneho odpadu. Každá obec (mesto) je povinná zabezpečiť podľa potreby, najmenej dvakrát do roka, zber a prepravu objemných odpadov na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia, oddelene vytriedených odpadov z domácností s obsahom škodlivín a drobných stavebných odpadov (§ 39 ods. 3 písm. b) zákona o odpadoch. K tomuto účelu môžu obce a mestá zriaďovať aj zberné dvory.

Ako naložiť s odpadom v Bratislave v MČ Devínska Nová Ves: http://www.devinskanovaves.sk/zivotne-prostredie/odpady/co-s-odpadom.html?page_id=2009

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?