reklama

Sedím v parlamente a je mi dobre

Trestná nedotknuteľnosť, odolnosť, nezodpovednosť (nemusí sa nikomu zodpovedať), obmedzenie štátnych právomocí k privilegovaným osobám. Toto všetko môžeme zhrnúť do jedného pojmu poslanecká imunita.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Pojem imunita pochádza z latinského "immunis", čo znamená voľný, nedotknuteľný, slobodný. Poslanecká imunita chránila už zástupcov ľudového zhromaždenia v starovekom Ríme. V stredoveku v cirkevnom práve chránila cirkevné inštitúcie pred zásahmi svetskej moci, zaručovala daňovú slobodu a rešpektovanie azylového práva v kostoloch. Prvý krát sa oficiálne imunita uzákonila v právach anglického parlamentu v roku 1689 v „Bill of Rights". Čl.9 hovoril o tom, že člen parlamentu nemohol byť zatknutý a uväznený cestou na zasadanie snemovne, počas neho a cestou späť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Zmyslom imunity je garantovanie, čo najväčšej miery slobodného rozhodovania pri zákonodarnom procese a ochrana sudcov pri výkone ich činnosti. Imunita nemôže chrániť ústavných činiteľov pred trestným stíhaním vo veciach, ktoré nesúvisia s poslaneckou ani sudcovskou činnosťou.

 V súčasnosti je na Slovensku poslanecká imunita legislatívne upravená tak, že poslanca NR SR nemožno stíhať za hlasovanie v parlamente a to ani po zániku jeho mandátu. Podobne nie je možné ho stíhať ani za vyslovenie názoru v zákonodarnom zbore. Za nevhodné prednesené výroky môže poslanec podliehať iba disciplinárnej zodpovednosti parlamentu. Toto sa označuje ako absolútna imunita - indemnita. T. j. ak Belousovová vylepí Matovičovi v parlamente facku, alebo Harabin povie Lipšicovi „Pôjdeš do basy, ty hajzel", Harabin nemôže byť za výrok stihaný. Lipšic môže podať podnet na mandátny a imunitný výbor o prešetrenie. Ak mandátový a imunitný výbor zistí, že Harabin Lipšica urazil a prerokovanie incidentu nie je dostačujúce, odporučí mu, aby sa na najbližšej schôdzi ospravedlnil. Ak by to odmietol, môže dostať pokutu až do výšky 166 EUR. Na začatie trestného stíhania poslanca, alebo jeho vzatie do väzby sa vyžaduje súhlas NR SR. (V prípade sudcov a generálneho prokurátora Ústavný súd SR). V prípade, že NR SR toto neodsúhlasí, je trestné stíhanie zastavené, alebo vzatie do väzby, počas trvania mandátu, vylúčené. Táto forma sa nazýva procesná imunita. Výnimku tvorí len prípad, ak je poslanec pristihnutý priamo pri páchaní trestného činu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Prečo sa poslanci bránia k obmedzeniu imunity? Okrem SNS, ktorá sa vyjadrila proti zúženiu imunity slaboduchým vyjadrením jej predsedu "tak zrušme aj prezidenta, zrušme NR SR, zrušme štát" všetky strany vyhlásili, že sú za úpravu poslaneckej imunity. Ja občan to vidím takto: Časť poslancov uplatňuje poslanecký mandát kvôli prerušeniu, alebo oddialeniu trestného stíhania počas poslaneckej funkcie. Táto úprava mu síce nezabezpečuje celoživotnú beztrestnosť, ale opakované uplatňovanie mandátu, posúva vyšetrovanie a po dlhých rokoch je z časového hľadiska pomerne neefektívne. Za obdobie svojej činnosti nevytvoria nič konštruktívne a len z času na čas sa pripomenú nejakým primitívnym konaním alebo vyhlásením. Moc a informácie, ktoré im boli zverené využívajú vo svoj prospech a občan im po voľbách len prekáža. Krásnym príkladom zneužitia imunity bolo Matovičove demonštratívne zaparkovanie auta na prechode v centre Bratislavy. Matovič nie je diplomat, ale jeho nekonanie v prípade Belousovovej facky obdivujem. Ja by som asi taký zdržanlivý nebol. Jeho činnosť v parlamente vidím veľmi pozitívne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Posledný pokus o zúženie imunity 26. 10. 2010 poslanci neprijali. Podľa návrhu sa mala imunita vzťahovať len na výroky prednesené v parlamente. Tento návrh podporilo len 75 zo 136 prítomných poslancov. Na zmenu ústavného zákona je potrebná 3/5 (90 hlasov) väčšina všetkých poslancov. K schváleniu chýbalo 15 hlasov. Okrem vládnej koalície, zmenu podporili aj A. Belousovová a R. Púčik zo SNS. Koalícia disponuje len 79 mandátmi. 11 hlasov musí nájsť v opozícii. Ďalšia možnosť o zúženie priestupkovej imunity bude na schôdzi parlamentu 1. 2. 2011. Návrh zmeny zákona spočíva v tom, že ak bude poslanec prichytený a zadržaný pri páchaní trestného činu, okrem oznámenia predsedovi NR SR, to musí vyšetrujúci orgán oznámiť aj predsedovi imunitného a mandátového výboru NR SR. Tým sa odbúrava potreba súhlasu NR SR a poslanec by bol trestne stíhaný, ako ktorýkoľvek iný občan. Som zvedavý ako toto hlasovanie dopadne a či sa koalícia s Ficom dohodne. Pôjdem si to do parlamentu pozrieť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ústava Slovenskej republiky rieši imunitu v čl. 78, 79 a 136.

Čl. 78

(1) Za hlasovanie v Národnej rade Slovenskej republiky alebo v jej výboroch nemožno poslanca stíhať, a to ani po zániku jeho mandátu.

(2) Za výroky pri výkone funkcie poslanca prednesené v Národnej rade Slovenskej republiky alebo v jej orgáne nemožno poslanca trestne stíhať, a to ani po zániku jeho mandátu. Poslanec podlieha disciplinárnej právomoci Národnej rady Slovenskej republiky.

(3) Poslanca nemožno trestne ani disciplinárne stíhať, ani vziať ho do väzby bez súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky; možno však prejednať priestupok, o ktoromto ustanoví zákon. Ak Národná rada Slovenskej republiky súhlas odoprie, trestné stíhanie alebo vzatie do väzby je počas trvania poslaneckého mandátu vylúčené. V takomto prípade počas ďalšieho výkonu poslaneckého mandátu premlčacia doba neplynie.

(4) Ak bol poslanec pristihnutý a zadržaný pri trestnom čine, príslušný orgán je povinný to ihneď oznámiť predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky. Ak mandátový a imunitný výbor Národnej rady Slovenskej republiky následný súhlas na zadržanie nedá, poslanec musí byť ihneď prepustený.

(5) Ak je poslanec vo výkone väzby, jeho mandát nezaniká, iba sa neuplatňuje.

Čl. 79

Poslanec môže odoprieť svedectvo vo veciach, o ktorých sa dozvedel pri výkone svojej funkcie a to aj keď prestal byť poslancom.

Čl. 136

(1) Sudcovia ústavného súdu majú imunitu rovnako ako poslanci Národnej rady Slovenskej republiky.

(2) Súhlas na trestné stíhanie sudcu ústavného súdu alebo na jeho vzatie do väzby dáva ústavný súd.

(3) Ústavný súd dáva súhlas na trestné stíhanie alebo vzatie do väzby sudcu a generálneho prokurátora. Ústavný súd vykonáva disciplinárne konanie voči predsedovi Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, podpredsedovi Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a generálnemu prokurátorovi.

(4) Ak ústavný súd súhlas odoprie, trestné stíhanie alebo vzatie do väzby je počas trvania funkcie sudcu ústavného súdu, funkcie sudcu alebo funkcie generálneho prokurátora vylúčené.

Príklady ako by nemala chrániť imunita poslancov:

Martin Zigo

Martin Zigo

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som občan Slovenska a zaujímam sa, čo sa okolo mňa deje.Vytáča ma, ako niektorí politici bravúrne manipulujú s pravdou, smejú sa nám pri tom do tváre, skrývajú sa za imunitu a spoliehajú sa, že podvody, ktoré vytvorili počas toho, čo boli pri moci a korýtku,čas zametie pod koberec. Zoznam autorových rubrík:  veseléSmutnéa také neutrálne

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu